Baldai

Kaimelio bažnyčioje, viršutinėje ir apatinėje zakristijose, išliko įvairialaikių medinių stalių darbo baldų. Šie dirbiniai pasižymi funkcionalumu, patvaria konstrukcija ir gera technine atlikimo kokybe. Jie svarbūs šio krašto baldžių ir stalių amatų istorijos pažinimui.

Komoda. Viršutinėje zakristijoje stovi komoda ir skrynia. Komoda solidi, tradicinės funkcionalios sandaros, su 5 stalčiais, dekoruotais profiliuotomis įsprūdomis, su istorizmo laikui būdingomis voliutomis kampuose ir kalvio darbo geležinėmis rankenėlėmis. Tai vienas iš negausių Lietuvos provincijos baldžių gaminių su autoriaus signatūra.

Skrynios viduje yra užrašas aliejiniais dažais: „1906 m. II MIKS”. Šią didele, talpią, negilią, bet plačią skrynią tikriausiai pagamino tas pats Kazimieras Mickevičius. Jis galėjo padaryti ir šioje zakristijoje nedekoruotą tipišką kraičio skrynią, užrakinamą stambiu ir sudėtingu kalvio darbo užraktu.

Suolelis. Bažnyčioje yra keletas sėdėti skirtų XIX a. II pusės – XX a. I pusės baldų. Tarp jų išsiskiria šviesiais aliejiniais dažais dažytas, dabar gerokai perdirbtas, iš įvairiakilmių detalių sukaltas suolelis, kurio porankiai papuošti dviem drožybiniais istorizmo stiliaus medžio reljefais, primenančiais voliutas su žiedais ir kutais. Tai gali būti 1847 m. įsigytas suolelis išpažintims klausyti, pastatomas po sakykla, arba vienas iš dviejų presbiterijos suolelių, paminėtų 1886 metais. Kol kas stinga žinių apie XIX a. pabaigos masinę stalių produkciją, tad šio suolelio dekoras gali būti vertingas kaip lyginamasis pavyzdys.

 

Krėslas. Sūduvos amatų tradicijas pažinti pagelbėtų ir zakristijoje naudojamas tvirtos konstrukcijos ąžuolinis provincijos stalių darbo krėslas su minkšta raudono audeklo pasėste. Jis artimas bydermejerio baldininkystės tradicijai. Gal būtent šis krėslas buvo įsigytas 1872 m., o 1910 m. minimas kaip senas. Jo kiaurapjūvė atkaltė, porankiai ir kojelės lenktų formų, porankiai užsibaigia originalia drožybine rieste. Panašiu laiku pagaminta ir panašaus stiliaus yra zakristijos kėdė su minkšta atkalte.

Vienas komentaras apie “Baldai

Parašykite komentarą